Wednesday, October 14, 2015

O kulturách a lidech

Se současnou uprchlickou krizí by si jeden myslel, že v krizi jsou uprchlíci a ne půlka Evropy. Opak se zdá být pravdou, alespoň podle statusů přátel na různých sociálních sítích.
Je s podivem, jak snadno odsoudíme kulturu jiných lidí. Ale ne celou, spíš jen to o čem jsme doposud nevěděli, nevnímali či nechtěli vědět.
S přehledem sníme na oběd italskou pizzu, a zapijeme to americkou limonádou. Na jmeniny podarujeme dotyčnou osobu dobrou belgickou čokoládou, s přítelkyní posedíme u dobré damašské kávy a to nemluvím o původu dalších předmětů v našich domácnostech a obchodech. Tyto předměty jsou výsledkem práce lidí různých kultur s různými hodnotami a se zvyky, se kterými bychom se asi jen těžko ztotožnili kdybychom o nich věděli. Vlastně se spíše neztotožníme když se dozvíme víc. A přesto je používáme nebo je dokonce máme rádi.Pokud ale jde o pochopení člověka v krizi, naše preference se nerozšíří od těchto předmětů na člověka, který je vyrobil. Ani nás vlastně nezajímá, co produkujeme my, naše kultura a co kam vyvážíme.
Zajímavé, člověče.

No comments:

Post a Comment